Tavada Barbun Tarifi Çıtır ve Leziz

Bu haftayı deniz ürünleri haftası mı yapsak acaba?  Neşeli Şef’im az evvel elinde barbunya balıkları ile dolu bir  poşetle geldi.  Baktım kırmızı kırmızı balıklar…  “Şef’im bunlar nasıl pişirilir” dedim. Meğer, barbunyanın en güzel tavası olurmuş.  Alayımmış kalem kağıdı da kendisi yaparken nasıl yaptığını yazayımmış. Tavada barbun tarifi Bu ne saadet!

Eğer ki sizlerede evde kokusuz tavada barbun balığı çıtır ve mısır unu ile kızartmak istiyorsan bu tarifi mutlak denemeniz öneriyoruz. Özellikle karadenizde yaşayanlar iyi bilir, barbun balığı sezonu geldiğinde kış için poşet poşet satın alınır.

Tavada Barbun Tarifi ve Pişirilme Aşaması

nefis barbun tarifi
barbun tava tarifi

İşte enfes Barbunya Tava Tarifi:

Malzemeler

1 kilo barbun balığı
2 su bardağı kızartmalık sıvı yağ
1 su bardağı un

Barbunya Tava nasıl yapılır:

Önce balıkları temizliyoruz.  Nasıl mı? Balığın pullarını bıçağın kenarıyla kazıyıp, boynunu hafifçe enine doğru kesiyoruz ama kafasını koparmıyoruz. Kestiğimiz yerden karnına doğru yarıp solungaçlarıyla bağırsaklarını çıkartıyoruz. Soğuk su ile yıkıyoruz ve tuzlayıp 15-20 dakika kadar bekletiyoruz.

Şimdi de tezgaha unu döküp ve balıkları una buluyoruz (fazla unlanırsa silkeleyelim) Tavada sıvı yağı kızıdırıyoruz, ve balığın iki tarafını da ters yüz ederek kızartıyoruz. Önce kağıt havluya dizip fazla yağını alıyoruz, Sonra da servis tabağına alıp limon dilimleri ve maydanozla süsleyip afiyetle yiyoruz. Hatta yanında roka ve kıvırcık salata da olsa şahane olur.

Sofra Yemek Tarifleri ve Ekibi Olarak Sizlere Afiyet Olsun Diyoruz.