Sehriyeli Pilav Tarifi ve Yapılışı

Bu tel şehriyeli pilav tarifi ile et ve kümes hayvanları ile yapılan yemeklere çeşitlilik katın. Pirinç pilavı tüm dünyada ünlüdür ve en iyi restoranların bazılarında tavuk veya kırmızı etin yanında iyi bir garnitürdür. Bazen et, kuş üzümü ve baharat içerebilirler veya tıpkı arpa şehriyeli pilav tarifi gibi. Bu şehriyeli pilav tereyağı, sıvı yağ ve tel şehriye ile pişirilir. Et, güveç gibi yemek çeşitlerin de pilav iyi bir yardımcıdır.

“İyi pişmişti ve pilav çok lezzetliydi. Kızarmış tereyağı, tel şehriye ve tavuk suyu ile bu pilavı lezzetli kılıyor. Tel şehriye tereyağı ve sıvı yağda yaklaşık 1 dakika soteleyin. 24 dakikada mükemmel hale getirmek için baldo pirinç kullandım.”

Ev Yapımı Şehriyeli Pilav Nasıl Yapılır?

şehriyeli pilav tarifi
Şehriyeli Pilav Tarifi

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı tereyağ veya margarin
  • 1 yemek kaşığı yemeklik yağ
  • 2 yemek kaşığı tel şehriye
  • 1 su bardağı pirinç baldo
  • 2 su bardağı tavuk suyu veya et suyu
  • tuz
  • taze toz karabiber

Pilav tarifi nasıl yapılır

1 – Pilav için malzeleri bir araya toplayarak başlayalım. Önce pirinçleri bol su ile yıkayalım.

2 – Derin bir kapta tereyağı ve sıvı yağı birlikte eritin. Daha sonra tel şehriyeleri ekleyelim ve altın rengi alana kadar orta ateşte sürekli karıştırın. Dikkatli olun ve karıştırmaya devam edin, böylece tereyağı ve tel şehriye yanmayacaktır.

3 – Sonra üzerine pişmemiş baldo pirinci ekleyin, yağ ile karışana kadar iyice karıştırın. Daha sonra su tavuk suyu, tuz ve karabiberi ekleyip kaynamaya bırakalım

4 – Tenceremizin üzerini örterek bununla birlikte ocağın ısısını düşük seviyeye indirelim. Şimdi ise pirinçler, su emilene kadar 20 dakika kısık ateşte kaynamaya bırakın.

5 – Tencerenin kapağını açmadan ocaktan alalım ve 5 dakika soğumaya bırakın, kapağımız mutlaka kapalı olsun. Kapağın içinde çok fazla yoğuşma oluşursa, kapağı açın ve tavanın üstünü kağıt ile örtelim. Bu, fazla suyu emecek ve pirinçlerin daha fazla yumuşamasını sağlayacaktır.

6 – Servis yapmadan önce kapağı açın ve pirinci hafifçe karıştırarak tane tane ayrılmasını sağlayın.

7 – Küçük bir tatlı tabağı veya kalıp kullanarak pirinç pilavına imzanızı atabilirsiniz. Kaseyi pirinçle doldurun ve düzeltmek için bir kaşık kullanın. Kaseyi bir tabağa çevirin şehriyeli pilav kalıp bir şekilde çıkacaktır.

Afiyet Olsun.

Bu lezizi sehriyeli pilav ile sizlere nar gibi kızarmış fırında tavuk tarifini önerebilirim. Tavuk ve pilav zaten ayrılmaz bir iki değil mi? Sitemiz sofra yemek tarifleri olarak bizlerden istediğiniz yemek tarifi varsa yorumlara yazabilirsiniz.