Mısır Unlu Mıhlama Tarifi ve Yapılışı

Özellikle Karadeniz’de kahvaltı masasının olmazsa olması mısır unlu mıhlama tarifi ile güzel bir paylaşım sizleri bekliyor. İri öğütülmüş mısır unu ve tereyağında eritilmiş peyniri ile lezzetli bir karışımdır. Mıhlama kulplu bakır tava olarak bilinen sahan’da pişirmek daha iyidir. Mıhlama taze ve çıtır çıtır ekmek parçaları el parmaklarını kullanmak sonuçta bu yemeğe apayrı bir lezzet katar.

Evde mıhlama yaperken sabırlı olmalısınız. Peyniri ve mısır unu karıştırılarak yavaşça erimelerini sağlayın. Mıhlama yapmak asla aceleye gelmez.

mısır unlu mıhlama tarifi
mısır unlu mıhlama tarifi

Ülkemizde bu yemeğe Trabzon’da kuymak, Erzurum ve Bayburt ilimizde mıhlama, Rize ve Artvin’de muhlama adı ile biliz. Mıhlama anahtarı peynirdir. Eğer ki mıhlama yapılışı için beyaz peynir yada taze peynir kullanmak işe yaramaz. Mıhlama yapmak için tercih edilen eski peynirler, özellikle karadeniz bölgesine ait Trabzon peyniri ve bölgenin yerel peynirler ile mükemmel sonuç alırız . Bu peynirlere ulaşamıyor iseniz kaliteli kaşar peyniri kullanırsanız bu işinizi görecektir.

Bir önceki konumuzda sizlere ıspanaklı mıhlama tarifi vermiştik, isterseniz hemen şimdi tarifimize buradan ulaşabilirsiniz.

Mısır Unlu Mıhlama Nasıl Yapılır?

Malzemeler

6 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı
6 yemek kaşığı mısır unu
1 su bardağı su
250gr trabzon peyniri veya kaşar peyniri

Yapılışı

İlk olarak kullanacağımız bakır sahan’da tereyağımızı tamamen eritelim. Tereyağın sahanda birkaç dakika köpürmesi bekleyelim ve asla tereyeğının yanmasına izin vermeyiniz. Daha sonra mısır unu ekle ve tahta bir kaşıkla tereyağını mısır unu karıştır.

Mısır unu, rengi koyu altın kahverengi rengine alana kadar birkaç dakika yavaş yavaş karıştıralım. Ve daha sonra tereyağından yağ ayrılmaya başlayınca suyumuzu ekleyerek kaynatmaya devam edelim.

Suyunuz kaynamaya başlayınıca rendelenen peynirimizi yavaş yavaş tavaya ekleyelim. Peynirin eriyerek pürüssüz olması için güzelce karıştırmaya devam edelim. İyice karıştığında erimiş peynir ile mısır unu ile birleşecektir. Kısık ateşte ara sıra karıştırarak, tereyağın üstte göründüğünü ana kadar pişirmeye devam edelim. Mıhlama Hazır.

Şimdi taze ve çıtır ekmek ile sıcak servis yaparak bu lezzetin tadını çıkaralım.

Püf Noktası

Mıhlama yapılış için normal tereyağı yerine çiğ sütten pastörize edilmemiş köy tereyağı veya kaymak kullanmaktır.

Sofra Yemek Tarifleri ve Ekimizi Sizlere Afiyet Olsun Diler.