Evde Kuru Börek Tarifi Kayseri

Bugün sizlere geçen yıl ramazan bayramı için misafirlerimize yapmış olduğumuz kuru börek tarifi kayseri usulü nasıl yapılır öğrenelim. O gün herkez yapmış olduğumuz bu kuru börek yapılışı ve tarifini teker teker istedi ve bizde çok sevindik. Neden mi çünkü kayseri usulü kuru börek o an nasıl kapışıldığını görmeniz isterdik.

Eğer ki sizlerde atıştırmalık yapımı oldukça kolay fırında börek yapmak istiyorsanız bu tarifi ise önerebiliriz. Kayseri’ye özgü kuru börek yapılışına geçmeden önce iç harcı için beyaz peyniri seçimine özen gösterelim. Çünkü bu böreğe lezzetini veren ana malzeme önce peynir sonrası el emeğidir.

Türk mutfağının olmazsa olmazları arasında biliyorsunuz ki börek ve çörekler gelir.

kuru börek tarifi kayseri

Kuru Börek Tarifi Kayseri Usulü ve Yapılışı

Malzemeler

2 çay bardağı süt.
1 çay bardağı sıvıyağ.
bir yumurta.
1 çay bardağı su.
tuz.
un.
beyaz peynir.
1 paket margarin ve tereyağı.

kuru börek tarifi kayseri
börek hamuru yapılışı

Hazırlanışı

Aşama 1 – Yukarıda vermiş olduğumuz malzemeler ile önce yumuşak bir hamur hazırlanır ve sonrasında 24 adet bezeler halinde getir. Sonraki aşamada ayırmış olduğumuz her hamur bezesi bir neskafe fincan tabağı büyüklüğünde hazırla. Açılan hamurlarımızın üzerine nişasta serpiştirilerek 8 adet hamur üst üste diz.

Aşama 2 – Açtığımız hamurlar ile sekiz kat olacak şekilde üç parça hazırlayalım. Hazırlanan her 3 katın birisinin kenarına el ile bastıralım.

Aşam 3 – Aynı üçünüde baklava hamuru nasıl açılıyorsa aynı şekilde 30cm genişliğinde açalım ve açılan hamurlar ortadan ikiye kesiniz. Kesilen hamurun birbirine karşı olan kenarları bir çatal yardımı ile ez, beyaz peynirler üzerine ekle ve rula yap.

Aşama 4 – Hazırlanan bu peynirli hamur ruloları bir bıçak yardımı ile 5 eşit parçaya bölünür ve aynı işlem kalan diğer 2 hamur için de tekrarlanır.

Aşama 5 – Sonra bu börekler önceden yağlanan bir tepsiye teker teker diziniz. Ardından 250gr margarin ocakta erit ve tepside bulunan böreklerin üzerine gezdiriniz.

Aşama 6 – Son olarak önceden 200c ısıtılan fırında pişirilmeye bırakınız. Kayseri usulü kuru böreğimiz hazır. Afiyet Olsun

Sofra Yemek Tarifleri Ekibi ile Size Afiyet Olsun Diyoruz.