Kremalı Pırasa Tarifi ve Yapılışı

Evdeki malzemeler ile kremalı pırasa tarifi ile 20 dk gibi kısa sürede pişen garnütür yemeğidir. Peki kremali pırasa yemeği nasıl yapılır şimdi birlikte öğrenelim.. İşte size nefis olduğu kadar kolay kremalı pırasa yapılışı burada. İçerisinde et olmayışı ve sadece garnitürler ile hazırlanan vejeteryanlar için süper bir ana yemek seçimidir.

Yemeğimizin yapılışına geçmeden önce, size pırasa sebzesi iyice bi tanımanızı isterim. Pırasa bilimsel olarak Allium Ampeloprasum ismini taşır. Bu sebzeler sarımsak, soğan, arpacık soğanı ve yeşil soğan ailesine aittir.

Bu sebze iyi bir K vitamini kaynağı olan, manganez, demir,ve C vitamini ile mükemmel bir besindir. Pırasa ayrıca karotenoidler, diyet lifi, magnezyum, E vitamini, kalsiyum şeklinde iyi bir omega 3 içerir.

kremalı pırasa tarifi
kremalı pırasa tarifi

Kremalı Pırasa Nasıl Yaılır?

Malzemeler

3 adet pırasa
3 yemek kaşığı tereyağı
1 çay kaşığı tuz
1/2 su barağı krema

Kremalı Pırasa Yapılışı

1 – Yemek pişirilirken her zaman için hijyen olmalıdır. Önce pırasalar temiz bir su ile yıkayıp birer parmak kalınlığında olacak şekilde doğranır. Daha sonra da bir tencereye tereyağı ekle ocağın altını aç ve tereyağını erit.

2 – Tencereye temizlenen pırasaları ekle ve üzerine de tuz ilavesi yap. Tencere kapağı kapat ve yüksek harlı ateşte 3 dakika daha pişir.

3 – Bu arada içindekiler iyice karıştır ve kapağı kapat ve kısık ateşte pişirmeye devam et. Bu aşama çok önemli, çünkü pırasalar yumuşaması gerektiği için pişene kadar karıştırılarak davam et.

4 – Son olarak pırasalar yumuşayınca üzerine krema ilavesi yap. Ve krema koyulaşana kadar yavaş yavaş karıştır pişirmeye devam et. Ve son dokunuş; tencere ocaktan alıp pırasa yemeği sıcak olarak servis et.

Afiyet Olsun

Not : Pırasalar tereyağı ile soteleyin, krema veya parmesan ile tamamlarsanız lezzetine doyum olmaz. En güzel hızlı ve pratik yapımı kolay ev yemekleri için internet sitemize davetlisiniz.