Ispanaklı Börek Tarifi Nefis Lezzet Burada

Bugün sizlere nefis ıspanaklı börek tarifi ile ağızınızda lokum gibi dağılan ıspanak böreği ile birlikteyiz. Mükemmel çıtır yufka katmanları ve ıspanak ve beyaz peynir ile yapılan lezzetli böreğe kim hayır der ki. Şimdi olsada tıka basa karnımızı doyursak diyen var aranızda sanırım.

Kuru Börek (Ispanaklı) Malzemeleri Nelerdir? (8 Kişilik)

ıspanaklı börek tarifi
ıspanaklı börek tarifi

Hamur Malzemeleri

5-6 su bardağı un (yaklaşık)
2 adet yumurta
Bir yemek kaşığı yoğurt
1 yemek kaşığı zeytinyağı
bir bardak su
1 tatlı kaşığı tuz
Yağlamak için 1 çay bardağı zeytinyağı

Harç Malzemeleri

2 kg ıspanak
2 adet soğan
Bir su bardağı beyaz peynir (ufalanan)
1 küçük kaşığı ile karabiber
bir kahve fincanı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı inctuz

Kuru Börek (Ispanaklı) Nasıl Yapılır?

Harç Hazırlama

Ispanakların köklerini kesiniz. Yapraklarını iyice yıkadıktan sonra kabaca doğrayınız. Süzgüde süzülmeye bırakınız. Kökleri başka bir amaçla kullanınız. Diş diş doğranan soğanları tencerede zeytinyağı ile karıştır yumuşayıp sararıncaya kadar kavur. Kavrulan soğanlara ıspanakları ekleye. Harlı ateşte hızlı hızlı karıştırarak ıspanakları kavurunuz. Tuzu, karabiberi de ekleyip karıştırınız; ve son olarak soğumaya bırakınız. Soğuyan ıspanakların içine ufalanan peyniri katıp karıştır.

Hamur Hazırlama

Önce yoğurdu, zeytinyağını ve yumurtaları çukur bir kap içinde çırpınız. Bunun yanında unu hamur yoğurma kabına ekleyiniz. Ortasını havuz gibi açınız. İçine yumurtalı karışımı koyunuz. Aynı zamanda azar azar su ilave edip yoğurarak orta sert bir hamur tutturunuz. Üzerine bez örtüp, böylelikle hamuru 20 dakika dinlendiriniz.


Dinlendirilen hamuru yaklaşık yumurta büyüklüğünde, başka bir deyişle 10 bezeye ayır. Her bir bezeyi unlu, düz bir zeminde, tepsi büyüklüğünde açınız. Bundan böyle açılan 5 yufkayı, aralarını yağla, altı yağlanlı fırın tepsisine üst üste döşe. Ispanaklı harcı, fazla suyunu sıkarak tepsiye yayınız. Ispanaklı harcın üzerini de aralarını yağlayarak, kalan ikinci yarı yufkalar ile döşeyiniz.

Böreği kare şeklinde porsiyonluk dilimler oluşturacak şekilde kesiniz. Üzerini tekrar yağla ve fırın tepsisini, önceden 180 °C kızdırılan fırına sür. Yaklaşık 50-60 dakika sonra, yufkaların üzeri kızardığında böreği fırından alınız; soğumaya bırakınız.
Böreği servis tabağına çıkartınız. Çay sofrasına veriniz.

Afiyet Olsun