Evde Kendi Kefirinizi Yapın Lezzetli ve Sağlıklı Kefir Tarifi

Kefir, sağlıklı bir içecek olarak bilinir. Fermente süt ürünleri arasında yer alan kefir, bağırsak sağlığına faydasıyla öne çıkar. Evde kolayca yapabileceğiniz kefirin yapımı oldukça basittir ve lezzetli bir içecek ortaya çıkarır. Peki evde kefir nasıl yapılır, dikkat etmeniz gereken püf noktaları nelerdir bu makalemizde ele alacağız.

Özellikle kefir nasıl mayalanır mutlaka öğrenmenizi tavsiye ederiz. Kefir mayası genellikle sütte yaşayan küçük bir bakteri ve maya karışımıdır. Bu kültürü kullanarak, sütteki şekerleri mayalayarak ve probiyotik bakterileri üreterek kefir yapabilirsiniz. Şimdi evde kefir yapımı için tarifimize geçiş yapalım.

En Kolay Evde Kefir Nasıl Yapılır?

kefir nasıl yapılır
kefir nasıl yapılır

Kefir yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Malzemeler:

  • 1 litre süt
  • 1 yemek kaşığı kefir mayası (kefir kültürü)

Yapılışı:

  1. Sütü bir tencereye alın ve ısıtın. Sütü kaynatmayın, sadece ılık olacak şekilde ısıtın. Yaklaşık 21-27 derece arası bir sıcaklık idealdir.
  2. Ilık sütü sterilize bir cam kavanoza dökün ve daha sonra kefir mayasını ekleyin.
  3. Kavanozu kapatın ve ardından iyice sallayarak içindeki malzemeleri karıştırın.
  4. Kavanozu bir bez veya havlu ile sarın ve ılık bir yerde mayalanmaya bırakın. Mayalanma süresi, sıcaklığa ve kullanılan kefir kültürüne bağlı olarak değişir. Genellikle 12-24 saat arasında bir sürede mayalanma gerçekleşir.
  5. Mayalanan kefirin üzerinde biriken sarımsı suyu süzgeç yardımıyla süzün. Kalan kefir yoğun bir kıvamda olacaktır.
  6. Kefiri buzdolabında saklayın ve soğuk servis edin.

Not: Kefir mayası internetten veya sağlıklı gıda mağazalarından satın alabiliriniz. Eğer kefir mayası ilk defa kullanıyorsanız, paket üzerindeki talimatları dikkatlice okuyun.

Peki; Kefir Kilo Aldırır Mı ve Kefir Kalorisi Nedir?

Kefirin kalori miktarı düşük olsa da, içerdiği probiyotikler ve diğer besin maddeleri nedeniyle sağlıklı bir içecektir ve düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Bir bardak (250 ml) kefirin yaklaşık 100-150 kalori içerdiği anlamına gelir. Bununla birlikte, düşük yağlı veya yağsız süt kullanarak yapılan kefirin kalori miktarı daha düşük olacaktır.

Kefir, genellikle kilo aldırmaz hatta kilo vermeye yardımcı olur. Bunun nedeni, kefirin yüksek protein ve düşük kalori içeriğine sahip olmasıdır. Ayrıca, kefir, bağırsak sağlığını destekleyen probiyotikler içerir ve sindirim sistemini düzenler. Sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak tüketildiğinde, kefirin kilo aldırmaya neden olmaz.

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen yemek sitesi olarak sizlerin sayesinde büyük bir aile olmaya devam ediyoruz. Ev yapımı nefis yemek tarifleri, tatlılar, börekler ve daha fazlası için sizleride sitemize bekliyoruz.